Opracowała: Ewa Niemiec Scenariusz zajęć w klasie III: Data: 9.03.2005 r. Krąg tematyczny: Zabawy słowem Temat dnia: Kwiaty na szybach Temat zajęć: Zima odchodzi Czas trwania: 45 minut Cele ogólne:
- formułowanie dłuższych wypowiedzi na podstawie samodzielnie czytanego wiersza;
- wdrażanie do samodzielnych dłuższych wypowiedzi pisemnych;
- rozumienie treści tekstów czytanych samodzielnie.
Cele operacyjne: Uczeń:
- aktywnie uczestniczy w rozmowie na temat pogody za oknem i podczas całej zimy;
- zna daty początku, końca zimy i potrafi je zapisać;
- czyta wiersz cicho ze zrozumieniem;
- rozumie czytany utwór oraz znaczenia powtórzenia niektórych wyrazów;
- opisuje ustnie i pisemnie mijającą zimę, pamiętając o trójczłonowej budowie opisu;
- rozumie polecenia nauczyciela;
- naśladuje ruchem określone sytuacje, przedmioty.
Metody:
- słowna: wiersz, rozmowa kierowana, polecenia, instrukcje;
- czynna: zadań stawianych do wykonania.
Formy:
- zbiorowa (jednolita)
- praca w grupach
- indywidualna.
Środki dydaktyczne: Tekst wiersza pt. "Ostatnie wieczory zimy" w podręczniku zintegrowanym "Całoroczna podróż", Ć.Z. – s. 55, rozsypanka zdaniowa z brakującymi wyrazami, plansze z przysłowiami o zimie, ilustracje przedstawiające krajobrazy zimy, zdania opisujące odchodzącą zimę, schemat opisu, znaczki "buźki", kalendarz z 2004 i 2005 roku, szary papier, flamaster, magnesy. Przebieg zajęć: CZĘŚĆ I:
- Nawiązanie do lekcji – swobodne wypowiedzi uczniów na temat pogody za oknem i pogody podczas całej zimy. Prezentacja krajobrazów zimy i przysłów o zimie. /2 min./
- Ustalenie jaka jest pora roku, sprawdzenie w kalendarzu dat początku i końca zimy. Nazwanie nadchodzącej pory roku, obliczenie ile czasu trwa już zima i ile dni jej jeszcze pozostało. /2 min./
- Zapisanie w zeszytach tematu zajęć "Zima odchodzi", dat rozpoczęcia i zakończenia zimy (22 XII 2004 r. i 20 III 2005 r.) /2 min./
CZĘŚĆ II:
- Cicha lektura wiersza "Ostatnie wieczory zimy" – P.Z. – s. 45./2 min./
- Określenie nastroju wiersza, wskazanie wyrazów powtarzających się i wyjaśnienie, dlaczego autorka wykorzystała je kilkakrotnie./2 min./
- Wyszukiwanie w wierszu kolorów zimy ( srebrzysta, biała), dodawanie własnych kojarzących się z zimą (np.: błękitna, różowa, fioletowa, sina, lodowa, itp.) Zwrócenie uwagi, że te wyrazy to przymiotniki. /2 min./
- Wykonanie ćw. w Z.Ć. na stronie 55. /3 min./
- Wyraziste, głośne czytanie wiersza przez uczniów. /2 min./
- Uzupełnianie zdań wyrazami: /4 min/ /lodowe, mroźna, białe, zmarzniętych, śnieżne/
Odchodzi ............................... zima. Topnieją ......................... sople i ....................... bałwany. ......................... zawieje znikają z naszych pól. Ptaki weselej śpiewają wśród ........................... gałęzi drzew.
- Zabawy ruchowe z naśladowaniem: lepienie bałwana, rzucanie śnieżkami, chodzenie po topniejącym śniegu. /2 min./
- Przypomnienie budowy opisu (wstęp, rozwinięcie, zakończenie). Umieszczenie na tablicy schematu opisu. /1 min./
- Próby ułożenia opisu z wykorzystaniem zaproponowanych zdań. Praca w 3 grupach: /8 min./
- pierwsza grupa układa wstęp /2 osoby/
- druga grupa układa rozwinięcie /3 osoby/
- trzecia grupa układa zakończenie /2 osoby/
- Naklejanie zdań na arkuszu szarego papieru umieszczonego na tablicy./6 min./
- Odczytanie całego opisu. Nadanie i zapis tytułu (np.: "Zima odchodzi", "Koniec zimy", "Zima", itp.) / 3 min./
CZĘŚĆ III:
- Podsumowanie zajęć. Zadanie i objaśnienie pracy domowej – nauczyć się wybrana zwrotkę wiersza na pamięć. /3 min./
- Ewaluacja zajęć – rozdanie uczniom karteczek z "buziami" i polecenie określenia samopoczucia na zajęciach, wyboru jednego znaczka i pomalowanie go kolorową kredką./ 1 min./
|